Sprzęt

Bieg na orientację

Niezbędnym wyposażeniem zawodnika startującego w zawodach leśnych jest kompas. Dominują dwa typy: płytkowy i na kciuk. Ze względu na niską cenę i powszechną dostępność, większość początkujących zawodników startuje z kompasami płytkowymi.

W przypadku zawodów odbywających się w mieście, duża ilość obiektów orientacyjnych umożliwia ukończenie trasy bez kompasu.

Na początek do biegania warto wybrać buty, których nie szkoda zniszczyć. Może to być stara para butów sportowych, najlepiej z bieżnikiem, ale na początek nadzą się każde, np. do biegania po asfalcie.

Rowerowa jazda na orientację

W przypadku tej dyscypliny, oczywiście poza rowerem, niezbędne jest posiadanie mapnika rowerowego. Umożliwia on jednoczesne czytanie mapy i prowadzenie roweru. Zawodnicy RJnO korzystają również z kompasów, z tym że są one zwykle umocowane na wierzchu dłoni lub przedramieniu, ewentualnie na mapniku.

Elementem wyposażenia bezwzględnie wymaganym przez przepisy jest kask.

Narciarski bieg na orientację

Do uprawiania tej dyscypliny oprócz typowego sprzętu narciarskiego niezbędny jest mapnik narciarski. Dzięki niemu zawodnik ma wolne obie ręce i bez przeszkód może trzymać kijki. Przy braku specjalistycznego mapnika można użyć mapnika turystycznego. W ostateczności nada się nawet zwykła koszulki na dokumenty ze sznurkiem w roli paska.

Kompas zamocowany jest do mapnika, ewentualnie przymocowany jest paskiem do przedramienia.

Najlepiej sprawują się krótkie narty umożliwiające poruszanie się stylem łyżwowym i półłyżwowym na wąskich ścieżkach. Jeżeli mamy wybór lepiej wziąć gorsze lub bardziej zużyte narty (tzw. narty żużlowe).

Orientacja precyzyjna

Do uprawiania tej dyscypliny konieczny jest kompas lub busola, przy czym w tej dyscyplinie lepiej używać kompasów na płytce umożliwiajacych bardziej precyzyjne wykonywanie pomiarów lub busol wyposażonych w przyrządy celownicze. Mniej istotny w tym przypadku jest czas stabilizacji strzałki kompasu.