Historia

Sekcja Biegu na Orientację została powołana w UWKS WAT w listopadzie 1984 roku. Kierownikiem sekcji został ppłk mgr Wojciech Wieczorek, a trenerem ówczesny zawodnik AZS SGGW Warszawa (później UWKS WAT) – mgr inż. Piotr Sierzputowski, wówczas aktualny Mistrz Polski w Nocnym BnO. Zawodnikami sekcji byli początkowo wyłącznie podchorążowie WAT, którzy zadebiutowali na leśnych trasach podczas Zimowych Zawodów na Orientację w Mińsku Mazowieckim w dn. 04.12.1984 r. Już w 1985 r. zaczęli liczyć się oni w rozgrywkach Szkół i Uczelni Wojskowych odnosząc pierwsze sukcesy. W latach 1985 – 88 oprócz zwycięstw indywidualnych wygrali drużynowo wszystkie Cross’y Bemowa im. gen. S. Kaliskiego w BnO. W roku 1988 zawodnicy WAT nie mieli sobie równych – w czerwcu ppor. Rafał Dziorek wygrał Mistrzostwa Wojska Polskiego w Sanoku, zwycięstwo odniosła również sztafeta WAT biegnąca w składzie ppor. Roland Suliborski, ppor. Ryszard Chachurski i sierż. pchor. Andrzej Kuca (zastąpił kontuzjowanego R. Dziorka). W lipcu R. Suliborski zwyciężył w Spartakiadzie Szkół i Uczelni WP w Jeleniej Górze. Dramatyczny przebieg miał bieg sztafetowy  - na skutek kontuzji A. Kuca ukończył I zmianę na odległym miejscu z 30 – minutową stratą do prowadzącego zespołu WOSR Jelenia Góra, a biegnący na kolejnych zmianach R. Suliborski  i R. Chachurski zdołali wyprowadzić zespół WAT na 2. miejsce i do zwycięstwa zabrakło im 2 minut. W sierpniu  R. Chachurski zdobył złoty medal Spartakiady Wojska Polskiego w Bydgoszczy, a sztafeta WAT, w której A. Kucę zastąpił sierż. pchor. Arkadiusz Manikowski, nie dała szans rywalom. Później, w latach 1995 – 98, w Mistrzostwach Szkolnictwa WP święcił triumfy w barwach WAT reprezentant Polski na MŚ Juniorów z 1994 r. – pchor. Rafał Zaworonek. W roku 2005 sztafeta WAT w składzie ppłk R. Chachurski – lt col Tapani Mattus – ppłk rez. Józef Woźniak zdobyła brązowy medal w Mistrzostw Wojska Polskiego w BnO, natomiast w roku 2007 sztafeta R. Chachurski – T. Mattus – Tadeusz Wołejszo zdobyła medal złoty. Medale indywidualne dla WAT w tych zawodach cyklicznie zdobywają ostatnio R. Chachurski i T. Wołejszo.

Zawodnicy UWKS WAT (od roku 1985 również cywilni) startowali i zwyciężali w wielu zawodach krajowych i międzynarodowych różnej rangi. Pierwszy medal Mistrzostw Polski dla UWKS WAT zdobył w 1991 r. w kategorii juniorów młodszych Marcin Marcinkiewicz, a kolejny - rok później Agnieszka Wawrzyniak. Największe sukcesy rozpoczęły się w roku 1995, kiedy po złoty medal Mistrzostw Polski w Krótkodystansowym BnO i srebrny Mistrzostw Polski w Nocnym BnO sięgnęła trenowana przez Mariolę Wołowczyk Jolanta Kamińska, która od tego czasu wraz z siostrami - Elżbietą i Anną w każdym roku powiększała swój medalowy dorobek (w sumie trzy siostry Kamińskie zdobyły 38 medali zawodów rangi Mistrzostw Polski w Biegu na Orientację). Ponadto zawodniczki WAT trzykrotnie wywalczyły medale Mistrzostw Polski seniorek w Sztafetowym BnO (E. Kamińska, J. Kamińska, M. Wołowczyk; E. Kamińska, J. Kamińska, Jolanta Kwiatkowska; Klara Krasuska, Dagmara Panas, Tatiana Poliakowa), przy czym niektóre z nich były wówczas jeszcze juniorkami. W początku XXI wieku gwiazdami sekcji byli reprezentanci Polski w kategorii juniorów Dagmara Panas i Dariusz Sokalski, który reprezentował Polskę w Mistrzostwach Świata Juniorów. Reprezentanci UWKS WAT osiągnęli wiele sukcesów także w Narciarskim BnO, zdobywając m.in. złote medale Mistrzostw Polski w Sztafetowym BnO seniorek (dwukrotnie - A. Kamińska, T. Poliakowa, K. Krasuska; A. Kamińska, K. Krasuska, E. Kamińska) i seniorów (Marek Wołowczyk, Marcin Krasuski, R. Chachurski). W ostatnich latach dorobek zawodników sekcji BnO UWKS WAT, a później sekcji Orientacji Sportowej KU AZS WAT został zwiększony o wiele medali Mistrzostw Polski Weteranów (od 2013 roku Pucharu Weteranów) zdobytych przez Małgorzatę Krochmal, Grzegorza Krochmala, Jerzego Parzewskiego, Mirosława Rogalę, Jana Kukurykę i Ryszarda Chachurskiego, a także sztafetę WAT, w której biegali R. Chachurski i J. Parzewski oraz, zamiennie, T. Mattus, Piotr Walatek, T. Wołejszo, M. Rogala. Jerzy Parzewski bliski był także brązowego medalu Mistrzostw Świata Weteranów w Austrii w 2006, ale ostatecznie zabrakło mu 1 sekundy i zajął 4. miejsce.

W XXI wieku największe sukcesy zawodnicy KU AZS WAT odnoszą w Rowerowej Jeździe na Orientację, w której to konkurencji najpierw Dagmara Panas, a następnie Anna Kamińska zdominowały krajową czołówkę i zaczęły liczyć się w świecie. Obie zawodniczki w latach 2006-2009 wygrały niemal wszystkie zawody w Polsce, w których startowały, w tym Mistrzostwa Polski, Indywidualny Puchar Polski itp. Dagmara Panas triumfowała m.in. w zaliczanych do Rankingu Światowego zawodach na Litwie, natomiast Anna Kamińska stawała na podium podobnych zawodów w Portugalii, Izraelu i Czechach.

Od roku 2010 Anna Kamińska wygrywa wszystkie zawody o tytuł Mistrzyni Polski,  w których startuje. W latach 2010-1012 Anna Kamińska zdobywała medale Mistrzostw Świata i Europy, w tym złoty – wywalczony w Portugalii na dystansie sprinterskim. W roku 2013 zajęła, razem z Maciejem Gromadką z UNTS Warszawa, 4 miejsce w mieszanych sztafetach sprinterskich podczas Mistrzostw Europy. W latach 2010-2013 była klasyfikowana na 4 miejscu w klasyfikacji Pucharu Świata oraz na 2 miejscu w Rankingu IOF w RJnO.

W 1987 roku zawodnicy UWKS WAT wywalczyli awans do II ligi, a w 1990 do I ligi BnO. Od tego czasu klub wielokrotnie zajmował miejsca 5 – 7 w I lidze oraz 4 – 6 w Drużynowym Pucharze Polski w BnO (na 60 – 90 sklasyfikowanych klubów). Ponadto w roku 2002 UWKS WAT zajął pierwsze miejsce w rozgrywkach Drużynowego Pucharu Polski w Narciarskim BnO.

Zawodnicy sekcji wielokrotnie startowali w wielodniowych zawodach na orientację za granicą m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Czechosłowacji, Danii, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Izraelu, Norwegii, Portugalii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szkocji, Szwajcarii, Szwecji, ZSRR, we Francji, Włoszech, na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Węgrzech, a nawet w Australii.

Tylko do połowy października roku 2003 zawodnicy sekcji BnO UWKS WAT wywalczyli 107 medali Mistrzostw Polski (Juniorów, Seniorów i Weteranów) w BnO (32 zł + 33 sr + 42 br), 36 medali Mistrzostw Wojska Polskiego w BnO (14 zł + 12 sr + 10 br), 40 medali Mistrzostw Polski w Narciarskim BnO (20 zł + 14 sr + 6 br), 20 medali Mistrzostw Polski (Juniorów, Seniorów i Weteranów) w RJnO (5 zł + 6 sr + 9 br), 1 medal (złoty) Akademickich Mistrzostw Polski, 21 medali Mistrzostw Uczelni Wojska Polskiego, Okręgów Wojskowych i rodzajów Sił Zbrojnych w BnO (9 zł + 7 sr + 5 br), 9 medali Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (2 zł + 4 sr + 3 br), 74 medale Pucharu Najmłodszych (36 zł + 26 sr + 12 br) oraz setki medali zawodów mniejszej rangi (Mistrzostwa Warszawy, Mistrzostwa Mazowsza, Mistrzostwa Garnizonu itp.).

Dziewięcioro zawodników UWKS WAT i KU AZS WAT biega lub biegało w kategoriach Elitarnych, a sześcioro zawodników jest lub było powołanych do Kadry Narodowej.

Kilkoro zawodników sekcji posiadających uprawnienia sędziowskie zaproszonych było do sędziowania w Mistrzostwach Świata Juniorów, Pucharze Świata w BnO i RJnO oraz Wojskowych Mistrzostwach Świata (CISM), Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata w RJnO. Jan Cegiełka był kilkakrotnie Dyrektorem zawodów o Puchar Świata oraz Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w RJnO, a Ryszard Chachurski był Sędzią Głównym Mistrzostw Świata w RJnO rozegranych w 2008 roku w Polsce.

Kilku zawodnicków posiadających również uprawnienia kartograficzne (Piotr Sierzputowski, Jerzy Parzewski, Ryszard Chachurski, Maciej Gędziorowski, Dariusz Sokalski, Sylwester Przybyła) wykonało kilkaset map do róznych dyscyplin Orientacji Sportowej, obejmujących zarówno boiska szkolne, jak i bardzo trudne technicznie tereny, na których odbywały się Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata.

Dariusz Sokalski - wychowanek sekcji i absolwent AWF we Wrocławiu - pełnił przez kilka lat obowiazki trenera Kadry Narodowej juniorów, z którymi osiągnął wiele sukcesów na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata, a obcenie jest trenerem Kadry Narodowej seniorów.

W szeregach naszej sekcji biegało w sumie kilkaset osób, w tym przede wszystkim uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Babicach Starych i ze Szkoły Podstawowej nr 150 na Boernerowie, studenci, wykładowcy i pracownicy WAT, studenci innych uczelni, dyplomaci..., a także wiele mniej lub bardziej znanych osób, np. jedna z córek ówczesnego wiceministra Obrony Narodowej i późniejszego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej,  attache Ambasady Szwecji w Polsce, kiedyś podchorąży a obecnie generał dywizji i inni.  Rodzice przyprowadzali dzieci, dzieci przyprowadzały rodziców...

Aktualnie sekcja Orientacji Sportowej KU AZS WAT liczy ponad 20 osób, w tym jedynie kilku studentów WAT (w latach 1985-87 z samej tylko 3 kpchor Wydziału Mechanicznego WAT trenowało 10 podchorążych wraz ze swoim dowódcą). Spośród kadry WAT w sekcji Orientacji Sportowej uprawiają ten sport: płk rez. prof. dr hab. inż. Andrzej Panas, ppłk rez. dr hab. inż. Ryszard Chachurski, ppłk dr inż. Jacek Kijewski, mjr dr inż. Maciej Henzel i mjr dr inż. Robert Paszkowski (wszyscy z Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa).

Kronika sekcji